Quick links:
 Latest Team Rankings
 Free Rivals Alerts
 Member Services
ShopMobileRadio RSSRivals.com Yahoo! Sports

November 9, 2012

Brian Simmons' Predictions for Playoffs Week 2

Here are the predictions for Round 2 of the 2012 football playoffs!!


All Rights Reserved - NCPreps.com

Top 10 Games | Predictions

SimmonsRatings' Predictions
NCHSAA PLAYOFFS - FRIDAY NOVEMBER 9, 2012 SECOND ROUND GAMES
4AA - East - Pick
#4 Wakefield (11-1) at #1 Garner (12-0) - G by 10
#3 Leesville Road (11-0) at #2 Middle Creek (11-1) - Even - L

4AA - Mideast
#4 Fuquay-Varina (7-4) at #1 Richmond Senior (10-1) - R by 29
#3 Hoke County (10-2) at #2 Jack Britt (10-2) - B by 4

4AA - Midwest
#4 Independence (10-2) at #1 Butler (11-0) - B by 22
#3 Page (7-4) at #2 East Forsyth (12-0) - E by 18

4AA - West
#4 Vance (9-3) at #1 Mallard Creek (10-1) - M by 20
#6 West Mecklenburg (9-3) at #2 Olympic (7-4) - O by 1


4A - East - Pick
#5 Hoggard (9-2) at #1 New Bern (11-0) - N by 21
#3 Clayton (9-3) at #2 New Hanover (10-1) - N by 15

4A - Mideast
#4 Lee County (9-3) at #1 Scotland (10-1) - S by 21
#6 Southeast Guilford (7-4) at #2 E.E. Smith (10-1) - E by 16

4A - Midwest
#4 Dudley (7-4) at #1 North Davidson (12-0) - N by 11
#6 Mount Tabor (6-5) at #2 Davie County (9-3) - D by 10

4A - West
#5 Sun Valley (8-3) at #1 South Caldwell (12-0) - SV by 4
#3 A.C. Reynolds (9-2) at #2 Porter Ridge (10-1) - P by 21


3AA - East - Pick
#8 D.H. Conley (8-4) at #5 Cleveland (11-1) - D by 1
#3 Hunt (11-0) at #2 Cardinal Gibbons (11-0) - H by 7

3AA - Mideast
#5 Chapel Hill (9-3) at #1 Northern Guilford (11-0) - N by 32
#3 Overhills (7-4) at #2 Southern Guilford (10-1) - S by 9

3AA - Midwest
#4 A.L. Brown (9-3) at #1 Hickory Ridge (11-1) - H by 3
#3 Weddington (9-2) at #2 Charlotte Catholic (10-1) - C by 3

3AA - West
#4 Crest (10-2) at #1 South Point (11-0) - S by 9
#3 Erwin (8-3) at #2 Statesville (11-1) - S by 17


3A - East - Pick
#5 Jacksonville (8-4) at #1 Havelock (11-1) - H by 25
#3 Washington (9-3) at #2 Hertford County (8-3) - W by 8

3A - Mideast
#5 C.B. Aycock (6-5) at #1 Eastern Alamance (11-1) - E by 17
#3 South Johnston (8-3) at #2 Orange (9-2) - O by 13

3A - Midwest
#4 West Rowan (10-2) at #1 Concord (10-2) - C by 2
#3 Rockingham County (9-3) at #2 East Rowan (7-4) - R by 5

3A - West
#4 Freedom (10-2) at #1 East Henderson (11-1) - F by 3
#3 Hickory (8-4) vs. #2 Burns (9-3) (at Kings Mountain High) - B by 12


2AA - East - Pick
#4 North Pitt (8-4) at #1 Northside(Jacksonville) (11-0) - NS by 16
#6 Southwest Edgecombe (6-5) at #2 Bunn (9-2) - B by 6

2AA - Mideast
#5 Randleman (8-4) at #1 Carrboro (12-0) - C by 25
#3 St. Pauls (9-3) at #2 Reidsville (10-2) - R by 18

2AA - Midwest
#4 West Stokes (7-5) at #1 T.W. Andrews (10-1) - A by 26
#6 Central Davidson (7-5) at #2 Salisbury (9-2) - S by 10

2AA - West
#4 Bandys (8-4) at #1 Newton-Conover (9-3) - N by 6
#3 South Iredell (10-2) at #2 Pisgah (6-6) - S by 19


2A - East - Pick
#4 Kinston (7-4) at #1 Tarboro (11-0) - T by 20
#3 Northeastern (10-2) at #2 Edenton Holmes (11-0) - E by 7

2A - Mideast
#4 Eastern Randolph (8-4) at #1 East Bladen (8-3) - EB by 6
#3 South Granville (9-3) at #2 South Columbus (10-2) - SC by 1

2A - Midwest
#4 Starmount (10-1) at #1 East Lincoln (12-0) - E by 10
#7 Lincolnton (7-5) at #6 Thomasville (5-7) - T by 10

2A - West
#5 Owen (6-6) at #1 Madison (11-1) - M by 13
#3 Polk County (9-3) at #2 Shelby (7-5) - S by 10


1AA - East - Pick
#4 Ayden-Grifton (9-2) at #1 Southwest Onslow (10-1) - S by 9
#3 Goldsboro (10-1) at #2 Northampton County (10-2) - G by 21

1AA - Mideast
#4 Union (7-5) at #1 James Kenan (11-0) - K by 21
#6 Pender (6-5) at #2 Red Springs (9-3) - R by 10

1AA - Midwest
#5 West Montgomery (7-5) at #1 Mount Airy (11-1) - M by 27
#6 East Surry (6-6) at #2 Monroe (9-3) - M by 29

1AA - West
#4 West Wilkes (5-6) at #1 Swain County (12-0) - S by 46
#3 Lake Norman Charter (10-1) at #2 Hendersonville (11-1) - H by 15


1A - East - Pick
#5 Southside (6-6) at #1 Plymouth (11-1) - P by 34
#3 Manteo (10-1) at #2 Columbia (8-3) - M by 39

1A - Mideast
#8 Princeton (3-8) at #4 North Edgecombe (5-5) - N by 6
#7 Jones Senior (3-8) at #6 Rosewood (4-7) - J by 1

1A - Midwest
#4 Union Academy (5-6) at #1 Albemarle (11-1) - A by 22
#3 South Stanly (9-3) at #2 East Columbus (8-4) - E by 20

1A - West
#5 Rosman (6-6) at #1 Elkin (7-4) - R by 1
#3 Robbinsville (9-3) at #2 Murphy (10-2) - M by 11


NCISAA Playoffs
Division I - Championship Game - Pick
#3 Providence Day (8-4) at #1 Charlotte Christian (8-3) - C by 6

Division II - Semifinals - Pick
#4 North Raleigh Christian (9-2) at #1 Christ School (11-0) - C by 10
#3 Harrells Christian (9-2) at #2 Davidson Day (9-2) - D by 13

Division III - Championship Game - Pick
#2 Southlake Christian (11-1) at #1 Victory Christian (7-3) - V by 1



Visit Brian Simmons's website at SimmonsRatings.com

Brian Simmons, NCPreps.com Staff Analyst

Sign up for premium access to NCPreps.com with a 7-day free trial!






FEATURED PRODUCT

North Carolina NEWS

[More]

Latest Headlines:


 

Rivals.com is your source for: College Football | Football Recruiting | College Basketball | Basketball Recruiting | College Baseball | High School | College Merchandise
Site-specific editorial/photos NCPreps.com. All rights reserved. This website is an officially and independently operated source of news and information not affiliated with any school or team.
About | Advertise with Us | Contact | Privacy Policy | About our Ads | Terms of Service | Copyright/IP policy | Yahoo! Sports - NBC Sports Network

Statistical information 2014 STATS LLC All Rights Reserved.