football

2013 NCHSAA Hoops Regionals

NCHSAA REGIONAL BASKETBALL TOURNAMENTS SET TO BEGIN IN FAYETTEVILLE, GREENSBORO
CHAPEL HILL - The North Carolina High School Athletic Association's regional basketball tournaments, will get underway on Tuesday as the state's prep teams continue the road toward the state championships.
Sectional winners from the East will be going to Fayetteville for the third consecutive year. The games will be played both the Crown Coliseum and the Crown Arena in Fayetteville. In the west, teams will be going to Greensboro for the fourth straight year, with games at the Greensboro Coliseum Special Events Center and Fleming Gymnasium at the University of North Carolina at Greensboro.
The Greensboro Sports Commission, the Greensboro Sports Council and Greensboro Area Convention and Visitors Bureau assist with the Western Regional. Among the primary sponsors for the Eastern Regional are Wells Fargo, the Crown Complex, the Fayetteville Public Works Commission, the Fayetteville Convention and Visitors Bureau, and the Cumberland County Schools.
The winners from the regional tournament games will advance to the state championship contests. The 99th men's championships and the 42nd renewal of the women's finals will be held at the Dean E. Smith Center on the University of North Carolina campus and Reynolds Coliseum at North Carolina State University, scheduled for March 16. The 2-A and 4-A finals will be at the Smith Center while the 1-A and 3-A championships are set for Reynolds Coliseum.
Some teams with stellar records have advanced; in fact, three of the four teams in the women's 4-A Eastern Regional are undefeated.
On Monday, March 4, press conferences for the state championships will be held at the Crown Coliseum for the Eastern Region and the Greensboro Coliseum for the Western Region. The head coaches of each of the competing teams and other school officials will on hand to preview the upcoming games.
NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION
2013 REGIONAL BASKETBALL TOURNAMENT PAIRINGS
(tournament seed and record in parentheses)
Eastern Regionals - Men
Class 4A - at Crown Coliseum
Broughton 65, Hillside 49
Seventy-First 84, Clayton 69
Saturday, March 9, noon: championship at Crown Coliseum
Broughton (26-5) vs. Seventy-First (29-2)
Class 1A - at Crown Arena
Rocky Mount Prep 72, Camden 41
East Carteret 77, Pamlico 55
Saturday, March 9, 2 p.m.: championship at Crown Arena
Rocky Mount Prep (23-3) vs. East Carteret (25-5)
Class 2A - at Crown Arena
Kinston 65, Bunn 44
Fairmont 65, Northside-Jax 62
Saturday, March 9, 4 p.m.: championship at Crown Arena
Kinston (26-2) vs. Fairmont (25-5)
Class 3A - at Crown Coliseum
Rocky Mount 62, West Craven 50
Webb 65, Eastern Alamance 56
Saturday, March 9, 6 p.m.: championship at Crown Coliseum
Rocky Mount (26-2) vs. Webb (25-5)
Eastern Regionals - Women
Class 1A - at Crown Arena
River Mill 82, Riverside-Martin 63
Lejeune 56, East Columbus 47
Saturday, March 9, noon: championship at Crown Arena
River Mill (27-3) vs. Lejeune (26-0)
Class 4A - at Crown Coliseum
Millbrook 67, Broughton 48
Southeast Raleigh 83, Seventy-First 51
Saturday, March 9, 2 p.m.: championship at Crown Coliseum
Millbrook (31-0) vs. Southeast Raleigh (29-0)
Class 3A - at Crown Coliseum
Chapel Hill 67, Northern Guilford 65
West Craven 64, Eastern Wayne 48
Saturday, March 9, 4 p.m.: championship at Crown Coliseum
Chapel Hill (28-1) vs. West Craven (26-5)
Class 2A - at Crown Arena
Kinston 49, Bunn 45
Jordan-Matthews 60, Graham 47
Friday, March 8, 7 p.m.: Kinston (3, 24-4) vs. Bunn (4, 23-6)
Friday, March 8, 8:30 p.m.: Siler City Jordan-Matthews (1, 26-4) vs. Graham (11, 19-10)
Saturday, March 9, 6 p.m.: championship at Crown Arena
Kinston (25-4) vs. Jordan-Matthews (27-4)
Western Regionals - Men
Class 2A- at Greensboro Coliseum Special Events Center
Shelby 84, Smoky Mountain 46
Cuthbertson 46, Trinity 30
Saturday, March 9, 11:30 a.m.: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center
Shelby (27-3) vs. Cuthbertson (28-3)
Class 3A - at Greensboro Coliseum Special Events Center
Hunter Huss 73, Ashbrook 53
Statesville 70, Harding 52
Saturday, March 9, 1:30 p.m.: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center
Hunter Huss (25-3) vs. Statesville (24-3)
Class 4A - at Greensboro Coliseum Special Events Center
Olympic 75, Hough 55
Mount Tabor 71, Dudley 47
Saturday, March 9, 5:30 p.m: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center
Olympic (28-0) vs. Mount Tabor (27-3)
Class 1A - at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
East Surry 59, Hendersonville 56
Winston-Salem Prep 72, North Rowan 70 2ot
Saturday, March 9, 1:30 p.m.: championship at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
East Surry (19-11) vs. Winston-Salem Prep (30-2)
Western Regionals - Women
Class 1A - at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
Cherokee 71, North Wilkes 38
Bishop McGuinness 82, Lake Norman Charter 63
Saturday, March 9, 11:30 a.m.: championship at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
Cherokee (28-2) vs. Bishop McGuinness (23-7)
Class 2A - at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
Pisgah 57, Bandys 45
Thomasville 45, East Davidson 31
Saturday, March 9, 3:30 p.m.: championship at Fleming Gymnasium, UNC-Greensboro
Pisgah (25-6) vs. Thomasville (21-5)
Class 3A - at Fleming Gymnasium- UNC-Greensboro
Tuscola 52, Franklin 46
Harding 62, Ledford 44
Saturday, March 9, 3:30 p.m.: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center
Tuscola (23-7) vs. Harding (22-4)
Class 4A- at Greensboro Coliseum Special Events Center
Porter Ridge 67, North Meck 46
Page 59, SE Guilford 46
Saturday, March 9, 7:30 p.m.: championship at Greensboro Coliseum Special Events Center
Porter Ridge (26-3) vs. Page (27-1)



Edit