NCPreps - Simmons Predictions For Second Round - Playoffs
football Edit

Simmons Predictions For Second Round - Playoffs


NCHSAA PLAYOFFS - FRIDAY NOVEMBER 20, 2015

SECOND ROUND GAMES

4AA - East - Pick

#9 Millbrook (9-3) at #1 Middle Creek (12-0) - MC by 16

#13 Northwest Guilford (8-4) at #5 Fuquay-Varina (11-1) - F by 12

#6 Page (10-2) at #3 Wake Forest (12-0) - W by 6

#7 Richmond Senior (10-2) at #2 Jack Britt (11-1) - B by 4


4AA - West - Pick

#8 Independence (8-4) at #1 East Forsyth (12-0) - E by 27

#13 Myers Park (7-5) at #5 West Forsyth (9-3) - W by 23

#6 Mallard Creek (10-2) vs. #3 Butler (10-2) (at Providence HS) - M by 1

#10 Ardrey Kell (7-5) at #2 Hough (11-1) - H by 19



4A - East - Pick

#8 Northern Durham (6-6) at #1 D.H. Conley (10-2) - C by 9

#5 J.H. Rose (9-2) at #4 Cape Fear (9-3) - R by 3

#6 Hoggard (8-4) at #3 Hillside (9-2) - Hil by 13

#7 West Johnston (7-5) at #2 New Hanover (10-2) - N by 15


4A - West - Pick

#9 Southwest Guilford (6-6) at #1 Dudley (11-1) - D by 40

#12 Kannapolis Brown (10-2) at #4 South Caldwell (10-2) - K by 20

#11 Seventy-First (10-2) at #3 Charlotte Catholic (11-0) - C by 16

#7 North Davidson (11-1) at #2 Scotland (12-0) - S by 16



3AA - East - Pick

#8 Hunt (9-3) at #1 Terry Sanford (11-1) - S by 15

#13 Northern Guilford (8-4) at #5 Asheboro (10-2) - N by 5

#6 Orange (11-1) at #3 Southern Durham (9-3) - S by 3

#7 Gray's Creek (9-3) at #2 Cleveland (9-3) - C by 3


3AA - West - Pick

#9 Ledford (9-3) at #1 Concord (11-1) - C by 14

#12 Jay M. Robinson (8-4) at #4 South Iredell (10-2) - S by 5

#6 Weddington (10-2) at #3 A.C. Reynolds (11-1) - R by 5

#10 Cuthbertson (8-4) at #2 Crest (12-0) - Cr by 28



3A - East - Pick

#9 Southern Nash (9-3) at #1 Eastern Alamance (12-0) - E by 11

#12 Fike (7-5) at #4 Southern Guilford (10-2) - S by 15

#11 South Johnston (8-4) at #3 Rocky Mount (10-2) - R by 21

#10 Morehead (9-3) at #2 Havelock (12-0) - H by 22


3A - West - Pick

#8 Kings Mountain (10-2) at #1 Freedom (11-1) - F by 11

#13 St. Stephens (7-5) at #12 Hibriten (7-5) - H by 11

#6 West Rowan (9-3) at #3 West Henderson (9-3) - WR by 9

#7 Statesville (9-3) at #2 South Point (10-2) - SP by 11



2AA - East - Pick

#9 Northside(Jacksonville) (5-7) at #1 T.W. Andrews (11-1) - A by 11

#5 Beddingfield (7-5) at #4 Clinton (9-2) - C by 9

#11 Croatan (10-2) at #3 East Duplin (9-3) - C by 7

#10 Cummings (5-7) at #2 Bunn (10-2) - B by 13


2AA - West - Pick

#8 Maiden (9-3) at #1 Monroe (12-0) - Mon by 27

#12 West Caldwell (7-5) at #4 Franklin (9-3) - F by 16

#11 East Burke (7-5) at #3 West Stokes (11-1) - W by 3

#7 Wilkes Central (10-2) at #2 East Lincoln (12-0) - E by 35



2A - East - Pick

#9 Ayden-Grifton (7-5) at #1 Kinston (12-0) - K by 20

#5 Hertford County (9-3) at #4 Northeastern (10-2) - N by 14

#6 South Columbus (7-5) at #3 Fairmont (10-2) - F by 11

#7 East Bladen (10-2) at #2 Southwest Edgecombe (11-1) - S by 15


2A - West - Pick

#8 Carver (8-4) at #1 Shelby (11-1) - S by 29

#12 Mount Pleasant (7-5) at #4 Hendersonville (7-5) - M by 9

#6 Lincolnton (10-2) at #3 Reidsville (9-3) - L by 12

#7 Mountain Heritage (10-2) at #2 Thomasville (9-3) - M by 10



1AA - East - Pick

#8 Camden County (9-3) at #1 Wallace-Rose Hill (11-1) - W by 43

#5 Granville Central (9-3) at #4 East Carteret (10-2) - E by 16

#6 Riverside(Williamston) (9-3) at #3 James Kenan (10-1) - K by 13

#7 Lakewood (9-3) at #2 Tarboro (11-1) - T by 26


1AA - West - Pick

#8 Swain County (8-4) at #1 East Wilkes (12-0) - S by 2

#12 Mount Airy (8-4) at #4 Mitchell (11-1) - Mit by 19

#6 East Montgomery (10-2) at #3 East Surry (12-0) - ES by 26

#10 Walkertown (7-5) at #2 West Montgomery (12-0) - WM by 9



1A - East - Pick

#9 Columbia (8-4) at #1 Plymouth (10-2) - P by 39

#12 Jones Senior (6-6) at #4 South Creek (8-3) - S by 23

#11 North Edgecombe (6-5) at #3 Weldon (6-5) - N by 14

#10 Northampton County (7-5) at #2 Southside (10-1) - S by 20


1A - West - Pick

#8 Andrews (6-6) at #1 Comm. Sch. of Davidson (10-2) - C by 21

#12 Union Academy (4-8) at #4 Thomas Jefferson (9-2) - J by 30

#6 Rosman (7-4) at #3 Murphy (9-3) - M by 10

#10 Winston-Salem Prep (5-6) at #2 Robbinsville (9-2) - R by 33



NCISAA PLAYOFFS

Division II - Championship Game - Pick

#2 Christ School (10-2) at #1 Ravenscroft (8-3) - R by 17


Division III - Championship Game - Pick

#2 Wake Christian (9-3) at #1 High Point Christian (10-1) - H by 12


--
Brian Simmons
www.simmonsratings.com
www.ncpreps.com, staff analyst